UCHWAŁA NR XI/69/25 RADY MIEJSKIEJ W LEŚNICY z dnia 27 stycznia 2025 r. w sprawie przyjęcia Rezolucji w 80 rocznicę „Tragedii Górnośląskiej”
Uchwała Nr XI/69/25
Rady Miejskiej w Leśnicy
z dnia 27 stycznia 2025 r.
w sprawie przyjęcia Rezolucji w 80 rocznicę „Tragedii Górnośląskiej”
Na podstawie art. 18 ust. 1 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2024 r. poz. 1465 z późn. zm.) uchwala się, co następuje:
§ 1. Przyjmuje się "Rezolucję w 80 rocznicę „Tragedii Górnośląskiej”", która stanowi załącznik do niniejszej uchwały.
§ 2. Wykonanie Uchwały powierza się Przewodniczącemu Rady Miejskiej w Leśnicy.
§ 3. Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia.
Przewodniczący Rady Miejskiej |
Załącznik do uchwały Nr XI/69/25
Rady Miejskiej w Leśnicy
z dnia 27 stycznia 2025 r.
Rezolucja w 80 rocznicę „Tragedii Górnośląskiej”
W styczniu 2025 roku mija 80 lat od wkroczenia na Górny Śląsk Armii Czerwonej i początku represji określanych współcześnie mianem Tragedii Górnośląskiej. Dotknęła ona także mieszkańców tej części regionu, która obecnie wchodzi w skład województwa opolskiego. Represje wymierzone przede wszystkim w cywilną ludność pochodzenia niemieckiego, dotknęły w rzeczywistości także osoby tylko uznane za Niemców i ludzi niewygodnych dla nowej władzy.
Pierwszym jej aktem były zbrodnie popełnione na ludności cywilnej. Wkraczające do górnośląskich miejscowości oddziały czerwonoarmistów dopuszczały się masowych mordów, gwałtów i tortur. Wielu ludzi straciło życie, zdrowie lub było świadkami aktów przemocy. Do rangi symbolu urosły masakry dokonane w Miechowicach pod Bytomiem, gdzie zamordowano 380 osób i podopolskich Boguszycach, gdzie zabito co najmniej 270 mieszkańców. Do tej pory nie udało się ustalić dokładnej liczby ofiar. Następnie rozpoczęły się masowe deportacje do obozów pracy w Związku Sowieckim, z których wielu wywiezionych nigdy nie wróciło do swoich domów. Liczbę deportowanych szacuje się na nie mniej niż 46 200 osób. Tragiczny był również los rodzin, pozostawionych bez głównych żywicieli.
Zbrodniom i represjom towarzyszyły masowe rabunki, podpalenia i zniszczenia mienia mieszkańców regionu. Jednocześnie demontowano infrastrukturę przemysłową i wywożono ją do Związku Sowieckiego.
Po zakończeniu działań wojennych prześladowania nie ustały. Komunistyczne władze Polski „ludowej”, które przejęły administrację nad regionem, kontynuowały represje wobec mieszkańców Górnego Śląska. Podejrzanych o „niewłaściwe" pochodzenie umieszczano w więzieniach i obozach pracy, m.in. w Świętochłowicach–Zgodzie, Mysłowicach i Łambinowicach. Osadzonych traktowano brutalnie, a ich jedyną winą było „niewłaściwe” lub „budzące podejrzenia pochodzenie”. Panowały głód i choroby, które powodowały wysoką śmiertelność wśród uwięzionych. Tragedia Górnośląska pochłonęła tysiące ofiar.
Bardzo wielu z tych, którzy przeżyli, a także ich bliskich, nie doczekało chwili, w której po przełomie ustrojowym można było otwarcie mówić o tych dramatycznych wydarzeniach i ich skutkach. To trwające przez niemal dwa pokolenia skazanie na niepamięć też jest jednym z elementów tego regionalnego dramatu.
Żyjemy w czasie, w którym są jeszcze wśród nas ci, których represje dotknęły osobiście. Są wśród nas dzieci tych, którzy zostali zamordowani lub zmarli w obozach.
Jubileuszowy rok 2025 stanowi okazję do oddania hołdu ofiarom, ale też symbolicznego zadośćuczynienia tym, którym wyrządzone wówczas krzywdy towarzyszą przez całe życie. Jest to też odpowiedni moment, aby wiedzę o trudnej historii przekazać młodym mieszkańcom regionu. Jest to wreszcie najwyższy czas, aby z prawdą o tych wydarzeniach dotrzeć do świadomości mieszkańców całego kraju, a Gmina Leśnica przyłącza się do upamiętnienia tych trudnych dla mieszkańców Śląska wydarzeń.
Uchwała Nr XI_69_25 w sprawie przyjęcia Rezolucji w 80 rocznicę „Tragedii Górnośląskiej” - skan.pdf (119,55KB)
Uchwała Nr XI_69_25 w sprawie przyjęcia Rezolucji w 80 rocznicę „Tragedii Górnośląskiej”.pdf (231,77KB)